TANITIM FİLMİ
FOTOGALERİ

ANTEP FISTIĞI EZMESİ

 
Ağırlık
Barkod No
1 Kolide
320 gr 8 697408 112989 9 Adet
 
 
Ağırlık
Barkod No
1 Kolide
180 gr 8 697408 112996 12 Adet
 
 
Ağırlık
Barkod No
1 Kolide
25 gr 8 697408 113092 72 Adet
 
 
Ağırlık
Barkod No
1 Kolide
25 gr 8 697408 113108 144 Adet
 

 

Neden Hepota?

1- Güneydoğubirlik Antepfıstığı'nı ¸retici ortaklarından alır, uygun şartlarda depolar, kavurur ve ezme haline getirip tüketicilere sunar.

2- Antepfıstığı ezmesi işleme tesislerinde Aflatoxin ve Mikrobiyoloji laboratuarları vardır ve ¸retimin her aşamasında bu kontroller yapılır.

3- Güneydoğubirlik, Antepfıstığı'nı, en son teknoloji otomatik makinelerde kırmızı kabuğundan ayırır, iÁ fıstık haline getirir, aromasını bozmadan herhangi katkı maddesi katmadan ezme olarak tüketicilere sunar.

4- Güneydoğubirlik Antepfıstığı ezmesi ¸retimi sırasında, reklendirici, koruyucu veya benzeri kimyasallar kullanmaz.

5- Güneydoğubirlik Antepfıstığı Ezmesi ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi altında üretilmiştir.

Antepfıstığı...

Antepfıstığı'nın menşei konusundaki bilgiler kesin olmamakla beraber, anavatanının Batı Asya ve yakın bölgeleri olduğu kabul edilmektedir. Bu konudaki araştırmalardan fıstığın varlığının M.ö. 7000 yılına kadar uzandığı, Güneydoğu Anadolu'da yapılan kazılarda ortaya çkmıştır. Besin değerinin yüksek olması, lezzetli olması ve insan sağlığına faydaları sebebiyle; bu ürünün tarih boyunca, dünyanın birçok ¸ükesine yayılmasına ve farklı bölgelerde yetiştirilmesine neden olmuştur. Bu ürün yazları uzun, sıcak, kurak ve kışları nispeten soğuk olan bögelerde ekonomik olarak yetişmektedir. Antepfıstığı ağacı peryodisite (bir yıl ürün vermekte, ertesi yıl vermemektedir) özelliği göstermektedir.

- Türkiye'deki üretimin %94'ü Gaziantep, Şanlıurfa ve Adıyaman'da yapılmaktadır. İran, A.B.D. ve Türkiye sırasıyla dünyanın en büyük üreticileridir.

- Yeni bir lezzet olan Antepfıstığı ezmesiyle, Antepfıstığı'nı sadece çerez vb. gibi ürünlerle değil, kahvaltı sofralarına da girerek tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz.


Antepfıstığı Ezmesi'nin İnsan Sağlığına ve Beslenmesine önemli Katkıları :

  • Antepfıstığı ezmesi, ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler: Bu bakımdan şeker hastalarına fıstık yemeleri öğütlenir.
  • Antepfıstığı ezmesi, yapısındaki doymamış yağ oranının yüksekliğiyle kan şekerinin yükselmesi riskini azaltır.
  • Kolesterol içermediği gibi, kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkisi de vardır. Böylece kroner kalp yetmezliği riskini azaltır.
  • Antepfıstığı ezmesi, karaciğerdeki yağlanmayı önler ve kan şekerini düşürür.
  • Antepfıstığı ezmesinin afrodizyak etkileri vardır.
  • Antepfıstığı ez-mesi sofralarda yer alması halinde çocukların zeka ve vçcut gelişimine katkıda bulunur.
  • Antepfıstığı ezmesinin içerisinde görülen koyu renkli tanecikler Antepfıstığı'nın dış zarı (kabuğu) olup, bu zarın vücut için antioksidan etkisi vardır.
  • Enerji deposu olan Antepfıstığı ezmesi soğuk kış günlerinde vücudun sıcak tutulması açısından da önemli bir besindir.
  • E,B ve C vitaminleri bakımından zengindir.

www.guneydogubirlik.org.tr